Nasrettin Hoca'dan Fıkralar

FIKRA 1- HOCA'NIN KUZUSU

Hoca'nın bir kuzusu varmış, pek çok beslermiş. birgün yârenleri gelip Hoca yarın kıyamet kopacakmış, gel bu kuzuyu boğazlayalım ve yiyelim derler. Hoca inanmaz, biri daha gelip böyle söyler, Hoca gerçek sanıp kuzuyu boğazlar, ondan arkasına alıp bir seyir yerine giderler. Orada ateş yakıp kuzuyu kızartmaya başlar. Bu sırada arkadaşları sırtlarını soyunup çamaşırlarını Hoca'ya bırakırlar, her biri bir yana oynamaya giderler. Hoca bu çamaşırların hepsini ateşe urup yakar. Bir de bunların karınları acıkıp geldiklerinde görürler ki çamaşırların hepsi yanıp kül olmuş. Hoca'ya; bunları kim yaktı? Hoca yarın kıyamet kopacak çamaşırı neyleyeceksiniz demiş.

FIKRA 2- BANA NE, SANA NE

Hoca'ya bir kaz gidiyor demişler. Bana ne demiş. Size gidiyor demişler. Sana ne demiş.

FIKRA 3- HOCA VE EŞEĞİ

Hoca merkebini zayi etmiş, hem arar hem şükredermiş. Sebeb-i teşekkürü sormuşlar. Üzerinde bulunmadığıma şükrediyorum. Eğer bulunaydım, ben de beraber gâib olurdum, demiş.

FIKRA 4- BENIM DEDIĞİM OLURDU

Hoca'ya Cenab-ı Hakkı nasıl biliyorsun demişler. Kendimi bildim bileli hep Cenab-ı Hakkın dediği oluyor. Eğer eşya yed-i kudretin tasarrufunda olmasa idi bir kere de benim dediğim olurdu demiş.Etiketler: nasrettin hoca,fıkra,nasrettin,fıkralar,osmanlıca fıkra

Sosyal Medya

İletişim

osmanlicadersler@gmail.com

iletisim@osmanlicadersler.net

© 2018 - Sonsuzkod Her Hakkı Gizli ve Saklıdır.Kesinlikle İzinsiz Paylaşım Yapılması Yasaktır.

Skip Navigation Links